ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ №2 "ЗІРОЧКА"

санаторного типу Ніжинської міської ради Чернігівської області

ЗВЕРТАЙТЕСЯ, МИ РАДІ ВАМ ДОПОМОГТИ!

Сестра медична старша здійснює профілактично-оздоровчу роботу, контролює дотримання санітарно-епідемічного стану в закладі,  бере участь в організації харчування, організовує профілактичні медичні огляди вихованців та працівників, складає план профілактичних щеплень дошкільників.

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО КОРОНАВІРУС?                                                                                                                                             Коронавірус - новий вірус, який спричиняє розвиток респіраторних захворювань у людей (COVID-19) та може передаватися від людини до людини. У людини, розвивається респіраторне захворювання різної тяжкості із симптомами: гарячка, кашель, ускладнене дихання. Симптоми можуть проявитися через 2–14 днів після зараження. У багатьох пацієнтів  хвороба спричиняє запалення легень. Не існує специфічного лікування від COVID-19. Як захиститися від інфікування:  уникайте контакту з тими, хто має гарячку або кашлюк; не торкайтеся обличчя немитими руками; часто мийте руки з милом та обробляйте дезінфекційними засобами;  ретельно готуйте їжу, зокрема м’ясо і яйця; уникайте незахищеного контакту з дикими та свійськими тваринами. Як запобігти поширенню інфекції: якщо відчуваєте симптоми респіраторного захворювання, обмежте контакти з іншими людьми і використовуйте захисну маску для обличчя, негайно зверніться по медичну допомогу; під час кашлю та чхання прикрийте рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викиньте серветку і вимийте руки; поверхні, яких торкалася інфікована людина, потрібно дезінфікувати.

Консультації для батьків

 "Як зміцнювати захисні сили організму дітей у процесі їх загартування та гігієнічного виховання в умовах сім'ї".

Під терміном «загартовування» прийнято розуміти систему конкретного тренування в організмі процесів терморегуляторного характеру, що складається з процедур, що підвищують імунітет і загальну витривалість організму.  

Навіщо загартовувати дітей?

Як правило, банальних відповідей-кліше на це питання у дбайливих батьків набагато більше, ніж реальних та правильних знань про те, як саме слід загартовувати дітей. Немає нічого дивного в тому, що всі розуміють - загартований малюк рідше хворіє сезонними ГРВІ, набагато легше переносить ті чи інші важкі захворювання або операції. Та й в цілому - у повсякденному житті дитина з міцним імунітетом, сформованим в процесі загартовування, зазвичай більш активна, енергійна та спортивна, швидше розвивається, не має проблем з системою травлення та станом шкіри, менше схильна до алергічних реакцій.
І тим не менше, спокушатися теж не варто - загартовування аж ніяк не гарантує, що дитина не буде хворіти зовсім. На жаль, але яким би міцним та «непробивним» не був людський імунітет, це ніколи не є абсолютною гарантією від зараження тією чи іншою інфекцією або від інших захворювань. Іншими словами: «підхопити», наприклад, ГРВІ, може кожен, але загартований організм перенесе хворобу легше і видужає швидше.

Про загартовування дітей зазвичай замислюються ті батьки, чиї діти підпадають під визначення «дитина часто хворіє». І вони абсолютно праві, вважаючи, що загартовування дитини з ослабленим імунітетом зробить її більш міцною та стійкою до хвороб. Однак, батьки найчастіше мають на увазі під «загартовуванням» певний набір маніпуляцій та процедур (про які ми обов'язково розповімо, але трохи згодом!). Між тим насправді найкраще загартовування дитини, це спосіб життя, максимально наближений до природного (який узгоджується з нашою біологічної природою).
Це означає, що малюк має багато і часто перебувати на свіжому повітрі, активно рухатися протягом усього дня, правильно харчуватися та жити в приміщенні з адекватним кліматом - з помірною температурою та достатньою вологістю.

Не секрет, що на наше здоров'я та самопочуття дуже впливає ряд зовнішніх факторів:

природні та кліматичні: сонце, повітря, вода (і треба сказати, що ці чинники найчастіше сприяють зміцненню здоров'я, особливо у дітей);

побутові (умови, в яких ми живемо, побутова хімія, яку ми щодня використовуємо і т.д.);

наш стиль життя (наше харчування і наш сон, навчання або робота, наше дозвілля і т.д.).

Як біологічний вид, люди створені для руху і для життя на природі. Нас оздоровлюють та тонізують довгі прогулянки свіжим повітрям, відпустка в селі або на морі, здорове харчування зі свіжих продуктів та простих страв і т.п. На противагу цьому - наш імунітет руйнується під впливом багатогодинного «просиджування» біля телевізора або монітора, від життя «під замком», від переїдання та «важкої» їжі, від явної нестачі сонячного світла та свіжого повітря. А дитячий організм за подібного способу життя страждає подвійно ...
Ось і виходить, що загартовування в першу чергу полягає не в моржуванні, тижневому голодуванні, бігу босоніж першим снігом та інших «крутих» оздоровчих процедурах, які хоч і благі по суті, але здоров'ю непідготовленої дитини навряд чи сприяють.

Загартовування - це в першу чергу корекція способу життя вашої родини, її орієнтація на більш природний спосіб життя, за якого і дорослі й діти проводять багато часу рухаючись на свіжому повітрі, правильно харчуються, створюють комфортні для свого здоров'я умови в будинку та раціонально розподіляють навантаження у вигляді навчання та роботи в уникненні постійних стресів.

Щодо дорослих, так і для дітей. Головний принцип впровадження цих процедур в життя - поступовість і регулярність! А також дотримання нехитрих загальних правил:
• починати та проводити будь-які процедури загартовування можна тільки тоді, коли дитина здорова;

• для початку загартовування сезон не має значення;

• вкрай важливо, щоб процедури загартовування займали в розпорядку дня своє незмінне місце (тобто виконувалися в один і той же час).

 І якщо батьки хочуть дійсно  зміцнити здоров'я малюка, то вони просто зобов'язані знати: система адекватного загартовування дітей складається з набагато більшої кількості заходів та процедур, ніж банальні «ігрища» з холодним душем. І навіть більше того! Щоб правильно загартовувати дитину, всій родині доведеться переглянути свій спосіб життя  Отже, як будемо загартовуватися? Що будемо застосовувати?

Водні процедури:

Умивання

Це вид загартовування, мабуть, самий нескладний. Кожен з нас кілька разів в день умивається, діти не виняток. Вранці та ввечері на обличчя, шию і руки миють прохолодною водою, температурою не нижче 18 градусів. Починати, звичайно, треба з більш теплої води, приблизно 32-30 градусів, поступово знижуючи її. Після таких процедур дитини потихеньку розтирають махровим рушником до появи легкого почервоніння.

Обливання ніг

Дітям до 2-х років небажано проводити таку процедуру, так як її вплив важко оцінити. Спочатку вода повинна бути температури 27-28 градусів, при цьому кожні 10 днів можна потроху знижувати її, доводячи до 18 градусів.

Обливання і душ

Обливання починаємо в рік, душ - з півтора років. Привчаємо дитину поступово. Бажано застосовувати процедури вранці, після сну. Починати рекомендується з температури 36 градусів, з часом знижуючи її до 26-28 градусів. Кожні 5 днів йде зниження води на 1 градус. Після процедури дитину розтирають рушником.

Обтирання

Тут також присутня вода. Для початку необхідно підготувати махрову основу, яку потрібно буде мочити. Можна зшити спеціальну рукавичку, яку дорослий буде одягати на руку, і розтирати нею дитини або можна використовувати невеликий махровий рушник для цих цілей.

Отже, після того як дитина прокинувся вранці протягом 3-5 хвилин його розтирають (цього цілком достатньо). Рукавичку мочать у теплій воді температурою приблизно 35-36 градусів, щотижня температуру розуміють на градус, довівши до 25-26 градусів.

Загартовування на повітрі

Повітряні ванни

Традиційно, починати потрібно буквально з декількох хвилин (3-5), плавно збільшуючи час, доходячи до 40-60 хвилин. Як це здійснити? Одягніть дитину в бавовняні трусики. Нехай дитина займається своїми справами: грає, малює і т.д. Дозвольте тельцю дихати! Головне, щоб температура навколишнього повітря не була нижче 20 градусів, хоча поступово її можна знизити до 18 градусів. Коли ваша дитина вже освоїть цей спосіб загартовування температуру можна ще більше знизити, довівши до 15-16 градусів.

Бажано приймати повітряні ванни двічі в день - традиційно вранці і ввечері. Спокійне проведення часу, поєднане з прийняттям перед сном повітряних ванн, може заспокоїти малюка і той швидше засне, і сам його сон буде міцніше і здоровіше.

Сонячні ванни

Сонячні ванни також починаємо проводити поступово, з ще більшою обережністю, ніж повітряні. Вже сама назва говорить про те, що на дитину буде впливати сонце, тому починаємо зі здоровими дітьми проводити такі ванни у віці не раніше двох років. Дітям достатньо одного разу в день, краще вранці, через оптимальне час після сніданку.

Температура повітря не повинна бути менше 18 градусів у тіні. Починають, як правило, з 2 хвилин, потроху збільшуючи тривалість до 20. Важливо, щоб дитина в цей час не спав! Після дитину необхідно відвести в тінь, можна облити водою або щоб він прийняв душ з температурою води 28-30 градусів.

Природно, під час прийняття ванн необхідно захистити голову дитини, надівши на нього панамку або косинку, обов'язково світлу, щоб голову не напекло.

Ходіння босоніж

Один з найбільш необтяжливих способів загартовування. Просто дозвольте дитині ходити босоніж по кімнаті. Спочатку хвилину, щотижня додавайте по хвилині, довівши до 10 хвилин. Це не тільки гартує, а й зміцнює м'язи стопи.

Кілька правил загартовування з урахуванням часу року

Хоча гартують процедури повинні бути цілорічними, починати гартувати дитини найкраще влітку.

Літо. Якщо є можливість роздягнути дитину - зробіть це! Трусики і панамка - відмінний варіант! Сонцем сильно не захоплюйтеся. Чергуйте перебування під променями з іграми в тіні. Спонукайте дитину ходити босоніж! Пам'ятайте, що на підошвах ніг зосереджені біологічно активні точки, вплив на які сприяє зміцненню всього організму.

Зима. Вдома тепло - за вікном холодно. У цей період використовуйте контрастні повітряні процедури. Можна робити з дитиною фізичні вправи в кімнаті з відкритими кватирками.

Круглий рік. Найсильніший ефект мають водні процедури. Починають завжди з місцевого загартовування. Спочатку дитина приймає теплий душ, потім батько проводить обливання стоп ніг, кистей рук холодною водою. Щодня площа закаливающего впливу поступово збільшується, тільки після цього можна обливати все тіло.

Таким чином без шоку для дитячого організму, ми переходимо від місцевого загартовування до загального, ефект від якого набагато більше. Таким чином з дитинства закріплюємо корисну звичку: після гарячого душу - холодний!

Справжньою загартованості можна досягти лише наполегливою працею, щоденними повтореннями простих дій. Якщо кинути загартовування, організм поступово слабшає. Проте їли батьки постараються проводити процедури в хорошому настрої, то дитина буде отримувати від них задоволення. Здоров'я дитини - це основа, на якій будується його подальше життя, настрій, можливості, успіхи. Загартовуйтеся і будьте здорові!

Як загартовувати дитину: міфи, вигадки та помилки

Перш, ніж говорити про процедури та заходи, які допомагають зміцнити імунітет дитини, варто розповісти про «анти-загартовування», яким в різній мірі «грішить» більшість батьків. Є три типові помилки, які роблять батьки (і особливо - бабусі!) стосовно дітей, та які практично зводять нанівець будь-які спроби зміцнити імунітет дитини.

• 1 «Застебни куртку, бо застудишся!». Безумовно, малюк має бути одягнений адекватно погоді, але, на жаль, дорослі часом надмірно піклуються, кутаючи дитину. Велика кількість одягу заважає правильному теплообміну дитини і перешкоджає вільному руху. Природно, ні те, ні інше не сприяє оздоровленню.

Популярний дитячий лікар, доктор Е. О. Комаровський: «Будь-який лікар, навіть з мінімальним практичним досвідом, вам підтвердить, що пітливість у дітей викликає застуди в сотні разів частіше, ніж переохолодження. Незалежно від сезону та кліматичних реалій, дитина має бути одягнена так, щоб їй було легко рухатися і вона не пітніла»

• 2 «Не встанеш з-за столу, поки не доїси!». Переїдання - величезна медична проблема сучасного покоління, і дітей - в тому числі. Організм людини не може «похвалитися» міцним імунітетом, якщо постійно перевантажений їжею. Основним критерієм, що регулює харчування дитини, має бути її власний апетит і тільки він один, а не принципи, які сповідує бабуся або інші родичі. Малюк має споживати рівно стільки їжі, скільки йому необхідно на відшкодування енерговитрат, а не стільки, скільки ви примудрилися приготувати. І якщо дитина каже «Не хочу більше їсти!», в жодному разі не слід примушувати її ковтати їжу і далі. Відкладіть тарілку і вирушайте з малюком гуляти, попередивши його, що до наступного прийому їжі (обіду, вечері і т.д.) він не отримає ніяких ласощів, бутербродів і т.д.

• 3   Гуляти сьогодні не підемо! ». Щоденні прогулянки на свіжому повітрі та рухливі ігри – це природна фізіологічна потреба здорового організму людини. Тому позбавляти дитину прогулянок в якості покарання - те саме позбавлення їжі або сну. Пам'ятайте, чим більше часу дитина проводить у приміщенні, тим слабшим стає її імунітет. І навпаки - дітлахи, які носяться у дворі з ранку до вечора за будь-якої погоді, зазвичай, хворіють вкрай рідко і майже напомітно. Гуляйте разом з дітьми! Катайтеся на велосипедах та самокатах, на роликах та лижах, грайте в забавки та активні рухливі ігри, виїжджайте за місто на пікніки - одним словом, буквально на особистим прикладом виховуйте у своїй дитині звичку жити активно та гармонійно. А підспудно - зміцнюйте таким чином її (і свій!) імунітет та «нагулюйте» здоровий апетит!

Як загартовувати дитину: в двох словах

Отже, традиційні «правила на холодильник» - що потрібно робити для загартовування дитини:

• Гуляти щодня і в будь-яку погоду (за рідкісними винятками);
• Не примушувати їсти.

• Заохочувати будь-яку «фізкультуру» - годиться будь-яке захоплення та будь-яка гра, за якої дитина активно рухається.

• За першої-ліпшої можливості вивозити дитину на природу, за місто.

• Звести до мінімуму контакт з побутовою хімією.

• Розумно розподіляти розумові навантаження (якщо малюк довго та часто хворіє, то можливо 2-3 гуртка, в які ви його записали, насправді - зайві).

• Підтримувати здоровий клімат у дитячій кімнаті - з помірною температурою та достатньою вологістю.

• За бажання - регулярно виконувати разом з дітьми простий набір загартовуючих процедур.

Будь-який педіатр та фізіотерапевт вам підтвердить, що здоровий спосіб життя сім'ї в цілому (в якій прийнято багато часу проводити на свіжому повітрі та в доброму гуморі, яка правильно та помірно харчується, в якій віддають перевагу активному відпочинок і не культивують лінощі) зміцнює дитячий організм в десятки разів краще та ефективніше, ніж будь-які загартовувальні процедури на зразок обливання та повітряних ванн.

Звичайно, створення подібного способу життя зажадає від батьків істотних зусиль: адже, щоб зайвий раз звозити дитину до лісу або на річку на весь день, «відірвати попи від дивана» доведеться всім - і татові, і мамі ... Але результат більш, ніж привабливий - міцніше стане не тільки один малюк, але і вся сім'я в цілому!

 У дошкільному віці дитина набуває нові навички по догляду за собою. Тримання в чистоті тіла і одягу є частиною особистої гігієни дошкільника. Щоб турбота чистоту тіла перетворилися на звичку і природну потребу, необхідно строго дотримуватися мінімум трьох умови.

По-перше, батьки і інші члени сім'ї повинні служити для дітей особистим прикладом, вселяти малюкам, наскільки корисні для здоров'я гігієнічні процедури, яке значення вони мають для профілактики інфекційних і інших захворювань.

По-друге, гігієнічні навички перетворюються на свідомі корисні звички, якщо виховання дитини здійснюється методично і наполегливо, у буденні і недільні дні, в учбовий і канікулярний час, в школі і удома.

По-третє, батьки повинні створити належні умови для умивання і купання дитини, забезпечити його предметами індивідуального користування: рушниками, білизною, зубною щіткою, гребінцем тощо.

І ще одно важлива умова: гігієнічне виховання дошкільників слід тісно зв'язувати з формуванням у них волі і характеру, з їх моральним і естетичним вихованням. Брудне і неохайне не може сприйматися як красиве і привабливе, не може знайти позитивної моральної оцінки.

Найчастіше у малюків забруднюються руки (в процесі роботи, при зіткненні з безліччю навколишніх предметів під час ігор, відходу за тваринами і так далі). Батьки повинні прищепити дітям звичку мити руки перед їдою, після повернення з прогулянки, після ігор, відвідування туалету, спілкування з хворими людьми, контакту з тваринами.

Уранці дитина миє не лише руки, але і обличчя, перед відходом до сну - особу, шию, вуха, ноги, після ніг слід ще раз вимити руки, користуючись милом. Для рук і ніг необхідно мати окремі рушники, в процесі використання їх зберігають в різних місцях. Регулярні водні процедури — основне гігієнічне правило, джерело бадьорого настрою, приємних відчуттів, підвищеної працездатності, хороший засіб поліпшення сну і гартування організму. У комплекс гігієнічних навичок малюка включається догляд за порожниною рота, носом, вухами. Після кожної їди діти повинні полоскати рот теплою водою. 
На закінчення відмітимо, що формувати гігієнічні навички у дошкільника слід так, щоб він не відчував страху і безпорадності перед можливістю захворіти, а твердо вірив в ефективність гігієнічних заходів, в їх велике профілактичне значення.

 Чи можна малюку дивитися телевізор?    

Лікарі підрахували: маленькі діти проводять біля телевізора від 40 хвилин до 2 годин щодня. Виходить по 10-14 годин на тиждень! Чи не забагато? .. Особливо, якщо враховувати той факт, що двогодинний перегляд телепередач дорівнює дозі радіації одного рентгенівського знімка.

Вченими було проведено експеримент: за допомогою спеціальної апаратури вони обстежили малюків, які провели деякий час перед телевізором. Лікарі перевірили стан нервової, серцево-судинної систем, зорових функцій. Одночасно фахівці простежили за поведінкою дітей, як до сеансу, так і після. У результаті було відзначено зниження за всіма показниками, до того ж - стомлення, плаксивість, дратівливість, а в деяких випадках, навіть біль в животі. Так що судіть самі, чи можна дозволяти 2-3 річному малюку сидіти перед телевізором.

Бережи здоров'я!

Але що ж робити, якщо повністю захистити малюка від телевізора  неможливо? Дотримуватися рекомендацій тих же фахівців.

1. Дитина не повинна сидіти біля телевізора більше 30 хвилин на день. А всього йому бажано переглядати не більше 2-3 передач на тиждень.

2. Не сідати до «блакитного екрану» ближче, ніж на 1,5-2 м і не далі, ніж на 5 м. Інакше зір буде напружуватися максимально.

3. Встанови телевізор на рівні очей дитини або трохи нижче. Так ви як би зменшуєте небезпеку впливу випромінювання від трубки приладу.

4. Не дозволяй дитині дивитися телевізор у повній темряві. Це призводить до швидкої перевтоми очей і втрати гостроти зору. Вмикай верхнє світло або інше джерело світла, що не знаходиться в полі зору, і не відбивається в екрані.

5. Облаштуй спеціальне «дитяче» місце перед телевізором. Нехай це буде зручний стільчик зі спинкою або крісло.

Що він втрачає?

Якщо ти вважаєш, що під час знайомства з життям тварин або казковими героями за допомогою телебачення, дитина розвиває свій кругозір і інтелект, ти помиляєшся.Так, якусь порцію інформації він отримує. Але парадокс полягає в тому, що, біля телевізора, малюк більше втрачає в інтелектуальному плані, ніж здобуває. А все тому, що в той час, коли він переглядає черговий мультфільм, він втрачає можливість розвивати свою уяву, творчі здібності, корисні навички спілкування в грі. Як відомо, саме гра розвиває дитину всебічно. А ті позитивні емоції, які дитина отримує в процесі перегляду, нівелюються кисневим голодуванням, зниженням рівня працездатності, втомою і занепадом сил.
Все ж телебачення - один з найважливіших факторів соціалізації в наш час. Але замінити хоча б 2-3 години перегляду на тиждень, тривалими прогулянками на свіжому повітрі - варто!

Чому дитина не їсть у дитячому садку?

Про те, що дитина в садку протягом дня практично нічого не їла, доводиться чути дуже багатьом батькам. Що ж може послужити причиною для цього? Чому дитина не їсть у дитячому садку?

Іноді така ситуація може бути пов’язана з не цілком грамотною підготовкою дитини до дитячого садка. (Цей етап, природньо, повинен відбуватися задовго до того, як дитина піде в дитячий сад – приблизно за 3-4 місяці.)

У першу чергу, слід вважати, що меню в дитячому саду зовсім інше, ніж вдома. Тому важливо заздалегідь привчати дитину до певних страв, нехай вони навіть і здаються йому незвичними, несмачними (наприклад, каші, супи і т.д.)

Нерідко неприйняття дитиною їжі в дитячому садку буває пов’язано зі стресовою ситуацією, якої по суті і є знаходження дитини в саду. Важкий процес звикання, адаптації до нового місця, колективу, умов або режиму дня – так чи інакше ці та інші чинники здатні  вплинути  і на апетит малюка. Тому дуже важливо заздалегідь, ще до дитсадовскої пори, привчати дитину до спілкування з однолітками, слід прагнути виховувати в своїй дитині самостійність і розсудливість і звичайно ж, повагу до старших. У більшості випадків подібні ситуації відбуваються з малюками, мами яких звикли надмірно їх балувати. Зрозуміло, наслідки подібного «виховання» не проходять без сліду.

 Чи можна карати дитину за погану поведінку?

Яким чином сучасні батьки карають за погану поведінку і різні викрутаси своїх дітей? Деякі застосовуються каральні заходи: тьопають по попі малюка, примушують стояти в кутку чи лають. Інші воліють філософію поневірянь: ігнорують його, позбавляють улюбленої речі, не дозволяють дивитися вечірні мультики або навіть перестають показувати дитині свою любов. Ви не замислювалися як всі ці заходи впливають на дитину? І взагалі як можна карати дитину? Коли дорослі хочуть поділити покарання на "погані" і "хороші", практично всі з них схиляються до такої думки, що фізичні покарання - це дуже не добре і напевно краще б за баловство оголосити дитині бойкот ... Однак травма психологічна, яку батьки можуть завдати покаранням, визначається не видом впливу на дитину, а тим, що воно означає для вас і дитини в контексті ваших з ним стосунків. Якщо дитина впевнений у вашій любові й своєї "правильності", то в такому випадку навіть сильний ляпанець, від втомленою і роздратованою мами, не завдасть йому особливої шкоди, тому як має епізодичне, сьогохвилинне значення. Але якщо ви дотримуєтеся думки про те, що покарання - це ні в якому разі не ваш метод, і при цьому, в глибині душі вважаєте дитину мало цікавим моральним слабаком, негідним турботи і любові, то через якийсь час у нього з'явиться тверда впевненість в тому, що він безглузде створення і нікому не потрібний. І тоді звичайна фраза, сказана в розпачі: "Як же ти так міг!" - Буде говорити вам про те, що в ньому розчарувався самий потрібний і близька йому людина. Це сильно занижує самооцінку дитини і не допоможе йому, коли він стане дорослим. Така людина буде намагатися не вирішувати виникаючі перед ним проблеми, а просто йти від них. Природно, це не означає, що бити корисно, а засуджувати погано. Головне, що виховуючи малюка, ви повинні піклуватися про те, щоб у діях і стосунках з оточуючими у нього були правильні орієнтири, а це залежить скоріше від відносин з вами, ніж від того, як, коли і за що ви його покарали. А Ваші стосунки з дитиною будуть залежати, в першу чергу, від Вашого внутрішнього до нього відношення. Тому що, найчастіше, основа поведінки дитини закладається первісною реакцією батьків на той чи інший вчинок. Малюк спочатку щиро вірить і відданий вам. Тому в першу чергу потрібно починати з себе і свого ставлення до дитини.Не кидайтеся образливими словами, не ображайте дитини. Пам'ятайте, що критикувати необхідно не дитини, а його вчинок, обов'язково показуючи вихід із ситуації. Так у нього буде формуватися прагнення до успіху і впевненість у собі. Тому проблема буде звучати правильніше не "як можна карати дитину", а чи можна взагалі його карати? Для відповіді на дане питання необхідно зрозуміти конкретні причини чому дитина погано поводиться в тій чи іншій ситуації. Адже у дітей, навіть у найменших, завжди є свої мотиви поведінки.

Що таке  дитяча  йога?

Дитяча йога— це швидше своєрідна гімнастика, що дозволяє зберегти, примножити чи відновити здоров’я. Відомі практики йоги стверджують, що діти більш відкриті та гнучкі. І це в першу чергу стосується мислення, хоча й тіло у дітей більш гнучке, ніж у дорослої людини.

Якщо дитині в дитинстві закласти шанобливе ставлення до себе і свого здоров'я, безсумнівно, це буде великим плюсом у його подальшому житті.
Йогою дитина може займатись, напевно, з трьох причин.

Щоб підтримати і збільшити загальний фізичний стан

Щоб познайомити дитину із внутрішнім світом, поняттям «я» та душею

Тому, що це модно в даний часовий проміжок

Дітям потрібно давати більше вправ не на статику (просто асани), а пози в динаміці, оскільки діти дуже рухливі, активні і вони можуть просто знудитись. 
Дитина до кінця ще не сформована, і йога допомагає йому розвинутися найбільш гармонійно. Йогівські вправи дають можливість направити енергію на розвиток розуму, пам'яті, слуху, зору, вміння концентруватися і так далі. Тобто, це не безцільна біганина в спортивному класі.
Дитина, яка почала займатись йогою, починає краще вчитися, довше може сидіти і уважно слухати, стає більш допитливою.
Коли починати?

Загалом, діти розвиваються значно швидше, ніж дорослі. Тому, що стосується фізкультури та йоги зокрема, варто дивитись на конкретну дитину.
Іноді, вже двохрічна дитина починає пробувати повторювати рухи за мамою, яка зігнулась зранку у незрозумілу позу. Але переважно йогою та спортом починають цікавитись діти від 4-5 років. У цьому віці діти починають активно та завзято копіювати те, що роблять дорослі.
Як зацікавити дітей йогою?

Не варто говорити дитині про важкість тих, чи інших вправ. Ви просто покажіть як вона робиться і скоректуйте її виконання. Скаржитись і починати справу із фрази «У мене так не вийде» звикли лише дорослі. Діти завжди спочатку діють, а потім міркують. Тому й вправи у всіх будуть виходити. По-своєму, але будуть.

Подавайте приклад. Якщо ваш ранок розпочинатиметься з йоги, то й дитина захоче до вас приєднатись.

Додайте ігровий елемент. Перед тим, як прийняти ту, чи іншу асану, розкажіть дитині вигадану іторію, чому ви мажте стати саме так.

Розпочинайте з простого, щоб не відбити в малюка бажання займатись.

Тест для майбутніх першокласників 

Назви своє прізвище, ім'я, по батькові; 
Скільки тобі років? А скільки буде через рік? А через два? 
Як звуть твоїх батьків? 
Вранці ти снідаєш, а вдень...? 
Порівняй літак і птицю. Що у них спільного, чим відрізняються? 
Футбол, гімнастика, теніс, плавання – це...? 
Що потрібно зробити, щоб вода в чайнику закипіла? 
Ніж, що це? Велосипед, що це? Кілограм, що це? 
Порівняй квадрат і прямокутник. Що у них спільного, чим відрізняються? Які ще геометричні фігури ти знаєш? 
У якій країні ти живеш? Яка твоя адреса? 
Береза, дуб, осика – це...? 
Яких домашніх, диких тварин ти знаєш? Чому їх так називають? 
У корови – теля, у собаки – ..., у коня – ...? 
Чому раніше, ніж пройде поїзд, опускається шлагбаум? 
Огірок, помідор, морква, буряк – це ...? 
Подивіться, з якою групою питань дитині вдалося впоратися менш успішно, і приділіть цій стороні словникового мислення особливу увагу. 

 

ВЕДЕМО ДИТИНУ У САДОК!                                                                                                                                                                                     У чому головна небезпека  з точки зору медицини? У зануренні домашньої дитини в агресивне вірусно-мікробне середовище, яке, кожні 3-4 тижні оновлюється. Для того, щоб протистояти цьому середовищу, потрібно мати добре працюючу імунну систему. В першу чергу хочеться сказати про загартування: тривале перебування дитини на свіжому повітрі, постійне провітрювання приміщення, бігання босоніж по підлозі - все це повинно увійти в життя дитини якомога раніше. ​​Зміцненню імунітету також сприяє і психологічна готовність дитини до спілкування з однолітками. Дошкільний заклад стане для неї джерелом позитивних емоцій, що сприяє боротьбі з інфекцією. Дитина, яка постійно плаче, знаходиться в стані стресу від розлуки з батьками – відмінна здобич для вірусів і мікробів.  Привчайте дитину до контактів з іншими дітьми (запрошуйте їх у гості, спілкуйтеся на дитячих майданчиках). Малюк отримує психологічний досвід – і одночасно тренується його імунна система. Нарешті, існує і медикаментозний метод зміцнення імунітету, своєрідні щеплення проти вірусів і мікробів, які найчастіше викликають респіраторно-вірусні захворювання у дітей. Але в кожному випадку повинен бути індивідуальний контакт пацієнта з сімейним лікарем. І ще одне. Якщо дитина все-таки захворіла, не тримайте її вдома 3-4 тижні. Досить кількох днів. Адже за місяць в дитячому колективі з’являться вже інші віруси і мікроби, перед якими ваша дитина беззахисна. Бережіть себе і будьте здорові!                         

 РОБИТИ ЧИ НЕ РОБИТИ ЩЕПЛЕННЯ?                                                                                                                                                         Щеплення призначені для того, щоб сформувати імунітет проти хвороби - навчити організм «запам'ятовувати» віруси і виробляти проти них антитіла. Відбувається те ж саме, як ніби дитина в дуже легкій формі заразилася і видужала. На жаль, активний імунітет зберігається не назавжди, і щеплення потрібно повторювати - робити ревакцинації. Напевно, ви чули, що інколи вакцинації дають негативні результати. Після щеплення дитина відчуває слабкість, розбитість, ломоту в кістках, головний біль, у неї піднімається температура. Тому перш, ніж зробити щеплення, необхідно вжити наступні заходи безпеки: проконсультуватися у сімейного лікаря, поспостерігати за станом дитини, вибрати оптимальний час.  Якщо у дитини проблеми з імунним статусом - вона хворіє 10-12 разів на рік, організм може невірно відреагувати на вакцинацію. Лікар повинен знати, наскільки до щеплення буде сприйнятливий маленький пацієнт. Крім того, потрібно бути дуже обережними з дітьми, у яких були родові травми, з дітками, які народилися недоношеними, а також з алергіками і астматиками. Таким дітям профілактичні щеплення роблять за індивідуальним календарем, під прикриттям антигістамінних засобів та рекомендацій дитячого імунолога і невропатолога. Протипоказами до вакцинації є неврологічні порушення (судоми, гідроцефалія, епілепсія, або епілептичний синдром), органічні ураження ЦНС, порушення імунітету, реакції на ліки - не можна вводити вакцину паралельно з алергеном, якщо були анафілактичні реакції, наприклад, на антибіотик. Щеплення принесуть тільки користь, за умови, якщо лікар правильно оцінить стан здоров'я дитини, і вакцина буде якісною. Чи всім потрібно робити щеплення? Як правило, так. Але у всіх правилах бувають виключення. Щеплення можна робити всім здоровим дітям. Перед проведенням вакцинації важливо з'ясувати, чи немає протипоказань, виміряти температуру, зробити загальний аналіз крові та сечі, в деяких випадках - аналіз крові на з-реактивний білок, щоб дізнатися, чи немає в організмі запального процесу. Імунізація проводиться вакцинами (активна імунопрофілактика) або сироватками та імуноглобулінами (пасивна іммунопрофлактіка). Ослабленим дітям роблять пасивну імунопрофілактику .

ТУБЕРКУЛЬОЗ - ІНФЕКЦІЙНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ                                                                                                                                        У 1993р. Всесвітня організація охорони здоров’я визнала туберкульоз глобальною проблемою. В Україні у 1995р. офіційно зареєстрована епідемія туберкульозу. Якщо Ви вважаєте, що на туберкульоз хворіють лише люди з груп ризику (алкоголіки, наркомани, бездомні або найбідніші), а вам це не загрожує, зверніть увагу на п’ять фактів про туберкульоз:                                                                                                                               *Туберкульоз – інфекційне захворювання, на яке хворіють незалежно від статі, віку, національності та соціального положення.                                *Збудник захворювання – мікобактерія туберкульозу (паличка Коха) – надзвичайно стійкий, потрапляючи в навколишнє середовище, залишається небезпечним до 12 місяців.                                                                                                                                                                                                                *Зараження найчастіше відбувається під час спілкування з людиною, яка має відкриту форму захворювання та при вживанні продуктів від хворої на туберкульоз худоби.                                                                                                                                                                                                                            *Зараження може відбуватися, коли мікобактерії потрапляють в організм з пилом, через предмети вжитку, посуд та постіль, папери, недопалки хворого на туберкульоз у відкритій формі тощо.                                                                                                                                                                        *Захворювання розвивається, коли у людини знижений імунітет внаслідок стресу, депресії, виразкової хвороби, цукрового діабету, захворювань щитовидної залози, травм, недостатнього харчування, виснаження від праці тощо.                                                                                                                    Якщо Ви маєте такі симптоми:                                                                                                                                                                                                           * стійкий кашель з виділенням мокроти;                                                                                                                                                                                             * тривале підвищення температури тіла;                                                                                                                                                                                             * швидка втомлюваність, надмірне потовиділення;                                                                                                                                                                                       * втрата апетиту та надмірне безпричинне схуднення;                                                                                                                                                                   * задишка, кровохаркання.                                                                                                                                                                                                                Не вагайтеся! Зверніться за консультацією до сімейного лікаря. Своєчасне лікування дозволяє у 95% випадків повністю вилікувати туберкульоз та значно зменшити ризик ускладнень від хвороби.                                                                                                                                                                                          Щоб уберегтись від туберкульозу:

  • ведіть здоровий спосіб життя (відпочивайте, не паліть і не зловживайте алкоголем);
  • докладіть зусиль, щоб харчування вашої родини було повноцінним;
  • проводьте систематичне прибирання житла, провітрюйте його, не допускайте накопичення пилу;
  • регулярно проходьте флюорографічне обстеження;
  • не допускайте контакту з хворими на туберкульоз;
  • при контакті з хворими на туберкульоз пройдіть позачергове обстеження у лікаря.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             ПРОФІЛАКТИКА ГРИПУ                                                                                                                                                                                                      Грип – це гостра вірусна інфекційна хвороба, що характеризується ураженням верхніх дихальних шляхів з переважанням трахеобронхіту, вираженою інтоксикацією з гарячкою. Це одна з небагатьох інфекційних хвороб, що здатна до пандемічного поширення. Грип починається гостро. Спостерігається висока температура тіла, до 40 градусів, яка не спадає декілька днів, головний біль, а також біль в очних яблуках, суглобах, м’язах. Пізніше приєднується сухий кашель, набрякає слизова оболонка носа, але як такого нежитю немає. Можуть бути нудота та блювання, які пов’язані з інтоксикацією організму. Інкубаційний період від трьох - до п’яти днів. Тяжкість хвороби залежить від загального стану організму, віку людини, чи контактував хворий із даним вірусом грипу раніше. При тяжкому стані можуть виникати ураження серцево-судинної системи, пневмонія, трахеобронхіт, менінгоенцефаліт. Кращим засобом протидії грипу є його профілактика. Профілактичні заходи спрямовані на підвищення опору організму до збудників грипу:

- вести здоровий спосіб життя;

- не обмежувати себе в прогулянках на свіжому повітрі;

- здійснювати провітрювання і вологе прибирання приміщень;

- дотримуватися раціонального харчування з великою кількістю свіжих овочів та фруктів;

- підбирати одяг відповідно до сезону, проводити часте миття рук;

- одягати маску під час епідемії в місцях скупчення людей чи при контакті із хворим;

- уникати торкання руками очей, носа чи рота.                                                                                                                                                                                               На сьогодні одним з найефективніших методів профілактики грипу залишається вакцинація. Не займайтесь самолікуванням та своєчасно звертайтесь до лікаря, щоб уникнути ускладнень.                                                                                                                           

ГОСТРІ РАСПІРАТОРНІ ВІРУСНІ ІНФЕКЦІЇ                                                                                                                                          Вірусне захворювання вражае верхні дихальні шляхи. Щепитися від вірусів марно, оскільки існує сотні різновидів збудників, що викликають ГРВІ, а ось захворіти у малюків виходить запросто. Як запобігти? Ведіть здоровий спосіб життя всією родиною: загартовуйтесь, висипайтеся, добре харчуйтеся, займайтеся спортом і позбудьтеся від шкідливих звичок. Менше нервуйте і допомагайте дітям у подоланні труднощів в садочку: їм потрібна ваша підтримка. Частіше мийте руки: гігієна кистей рук знижує захворюваність вірусними інфекціями в 10 разів. Частіше бувайте в людних місцях або, навпаки, не бувайте там зовсім. Перше буде працювати як загартовування імунітету: постійний контакт з вірусами стимулює захисні функції організму. Якщо імунітет ослаблений, краще обмежитися поїздками на особистому транспорті і прогулянками на свіжому повітрі.

 

/dokumentu/profilaktika_kharchovikh_otruen-profilaktika_botul.docx